spadomowe.pl

Blog tematyczny o urodzie, modzie oraz o pielęgnacji ciała.

Pielęgnacja

Sprawdzone metody redukcji tkanki tłuszczowej

Sprawdzone metody redukcji tkanki tłuszczowej

Redukcja tkanki tłuszczowej ma znaczenie nie tylko z przyczyn estetycznych, ale również zdrowotnych. Osoby z nadmierną masą ciała są bardziej narażone na rozwój różnych przewlekłych schorzeń, a także mają słabszą kondycję fizyczną i gorsze samopoczucie psychiczne. Sama tkanka tłuszczowa jest zbudowana z komórek zwanych adipocytami, od których rozmiaru zależy ilość zgromadzonego tłuszczu. Aby go zredukować, należy przede wszystkim zadbać o deficyt kaloryczny, odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne. Warto też pomyśleć o przeprowadzeniu specjalistycznego zabiegu.

Odpowiedni deficyt kaloryczny

Aby skutecznie zredukować tkankę tłuszczową, trzeba zadbać o właściwy deficyt kaloryczny. W praktyce oznacza to konieczność dostarczania z pożywieniem takiej ilości kalorii, która będzie niższa od bieżącego zapotrzebowania. Jeżeli zatem dziennie wykorzystywanych jest 2000 kcal, należy zastosować deficyt energetyczny ok. 15% i spożywać około 17000 kcal na dobę. Warto jednak pamiętać, że tak zaplanowane odżywienia nie zawsze jest łatwe. Kaloryczność produktów spożywczych zwiększają różne techniki obróbki kulinarnej, zwłaszcza smażenie oraz pieczenie i grillowanie na głębokim tłuszczu. Zamiast tego lepiej gotować dania na parze, bądź też duszone czy blanszowane. Warto też pamiętać o przyjmowaniu dużych ilości wody, najlepiej przynajmniej dwóch litrów dziennie.

Dieta i jakość spożywanych produktów

Poza deficytem kalorycznym oraz odpowiednim przygotowywaniem posiłków, ważną kwestią pozostaje też dbanie o wysoką jakość spożywanych produktów. Spalaniu tłuszczu sprzyjają pełnowartościowe źródła białka, takie jak ryby, owoce morza oraz chude mięsa – np. indyk, kurczak czy cielęcina. W przypadku diety wegańskiej lub wegetariańskiej, warto sięgać po bogate w białko rośliny strączkowe – fasolę, groch soczewicę czy ciecierzycę. Kluczową rolę w redukcji tkanki tłuszczowej spełniają warzywa i owoce, będące źródłem błonnika pokarmowego, minerałów, witamin czy antyoksydantów. W diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym, które zapewniają stabilny poziom energii przez dłuższy czas. Warto więc sięgać po kasze, pieczywa i makarony pełnoziarniste. Nie należy natomiast rezygnować z tłuszczy, tylko ograniczyć ich ilość oraz sięgać po lepsze źródła. Na uwagę zasługuje chociażby oliwa z oliwek, olej lniany czy olej z awokado.

redukcja tkanki

Specjalistyczny zabieg redukujący tkankę tłuszczową

Sposobem na zredukowanie tkanki tłuszczowej może być przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu. Pod tym względem dużym powodzeniem cieszy się procedura z użyciem systemu Onda, który wykorzystuje mikrofale Coolwaves o odpowiednio wysokiej częstotliwości selektywnej. Ich zadaniem jest oddziaływanie na warstwy tkanki tłuszczowej położne głębiej. Zgromadzona energia ulega kumulacji, co prowadzi do rozbicia tłuszczu. Zabieg urządzeniem Onda wywołuje zarazem skurcz włókien kolagenowych i stymuluje wzrost nowych, co poprawia jędrność i elastyczność skóry. Jedną z klinik oferujących takie usługi w Warszawie jest Anlaya. Cena zabiegu Onda w tej placówce należy do wyjątkowo przystępnych.

Odpowiedni plan treningowy i ćwiczenia fizyczne

Aby redukcja tkanki tłuszczowej była efektywna, nie wolno zapominać o ćwiczeniach fizycznych. Plan treningowy powinien być odpowiednio dopasowany do aktualnego poziomu kondycji, aby nadmiernie nie obciążał organizmu i jednocześnie ułatwiał mu adaptację do bardziej aktywnego trybu życia. Do utraty masy ciała najbardziej przyczyniają się ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie, marsz czy serie wykonywane na orbitreku lub wioślarzu. W planie aktywności fizycznej nie powinno zabraknąć również elementów treningu oporowego, który łącz w sobie ćwiczenia siłowe z obciążeniem lub ciężarem własnego ciała. Sport generuje przede wszystkim zwiększony wydatek kaloryczny, ponieważ mięśnie wykazują wyższe zapotrzebowanie energetyczne. Z tego względu wysiłek fizyczny jest bardzo pomocy w trzymaniu deficytu kalorycznego.

Udostępnij