Mało kto wie, że kondycja włosów, ich wygląd, gęstość i szybkość rośnięcia jest odzwierciedleniem stanu zdrowia organizmu – włosy matowe, cienkie oraz łamliwe są sygnałem, że nasze, wydawałoby się dobre zdrowie może tylko stwarzać takie pozory. Warto więc zainteresować się, czy nasz organizm nie wymaga zmiany diety lub, czy nie brakuje mu ważnych składników odżywczych, a także należy zatroszczyć się o prawidłowa pielęgnację włosów.
Włosy wysokoporowate
Jednym z kryteriów typów włosów jest ich porowatość. Rozróżniamy trzy typy porowatości, a mianowicie:
– wysokoporowate,
– średnioporowate,
– niskoporowate.
Włosy wysokoporowate to rodzaj włosów, które szybko chłoną wodę i wszelkiego rodzaju odżywki do włosów czy farby, lecz mają dość liczne wady; tego typu włosy najczęściej samoczynnie się puszą, elektryzują i charakteryzują się wysuszonymi końcówkami. Wysoka porowatość jest najczęściej wynikiem częstych zabiegów fryzjerskich, słabą kondycją włosów, brakiem składników odżywczych w organizmie i wielu innymi czynnikami. Wysoką porowatością cechują się również włosy kręcone i podatne na czynniki zewnętrzne.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
Ten typ włosów jest niezwykle trudny w codziennej pielęgnacji; włosy wysokoporowate wymagają częstego dostarczania im wielu składników odżywczych, przycinania i zabezpieczania końcówek przed wysuszaniem, dogłębnego nawilżania oraz delikatnego szczotkowania. Przy nadmiernym zniszczeniu włosów tego typu nie należy używać narzędzi elektrycznych, takich jak lokówka czy prostownica, a także suszarka. Wysoka temperatura tworzona przez te urządzenia działa wyjątkowo niekorzystnie na wysokoporowate włosy i przyczynia się do ich dalszego niszczenia. Włosy po umyciu powinny wyschnąć naturalnie w temperaturze pokojowej, a ich wcześniejsze, delikatne mycie, powinno odbywać się w letniej wodzie.
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych
Naturalne wyciągi z ziół, witaminy, składniki mineralne oraz mikro i makro elementy – to komponenty idealne do stosowania na włosy wysokoporowate.
Szampony przeznaczone do mycia tego typu włosów powinny być złożone z naturalnych składników o delikatnym składzie. Należy unikać detergentów i zwykłego mydła. Woda stosowana do mycia włosów nie może być zbyt ciepła, ponieważ dodatkowo przyczyni się do ich przesuszenia. Należy jeszcze zaznaczyć, że nie zaleca się spania z mokrymi włosami – po umyciu powinny naturalnie wyschnąć co pozwoli na zamknięcie na powierzchni włosa łusek. Warto również co kilka miesięcy podciąć końcówki, co zapewni im zdrowy i bardziej estetyczny wygląd.
Składniki odżywcze skuteczne w pielęgnacji włosów wysokoporowatych
Sprawdzonymi środkami, wpływającymi na poprawę kondycji włosów porowatych są oleje; należą do nich:
– olejek z makadamii,
– olejek arganowy,
– olejek z siemienia lnianego,
– olej z orzechów włoskich.
Ważnym składnikiem są także proteiny, które podczas pielęgnacji włosów wysoko porowatych wnikają w jego strukturę naprawiając ubytki. Proteiny przyczyniają się również do zabezpieczania włosów przed czynnikami zewnętrznymi, a szczególnie promieniowaniem UV.
Równie koniecznym składnikiem odżywczym są cząsteczki mleka, jedwabiu oraz keratyny, które odżywiają włosy, nadają im miękkość i blask.
Dodatkowo warto zadbać, by w składzie szamponów i odżywek do włosów wysokoporowatych znalazły się komponenty wiążące wodę, która dobrze nawilży włosy i skórę głowy.
*pielegnacja wlosow wysokoporowatych